Zákon zachovania energie
Ak na mechanickú sústavu nepôsobia vonkajšie sily a teda podľa zákona o akcii a reakcii ani sústava nepôsobí silami na okolité telesá, sústave sa nedodáva, ani z nej neodoberá práca. Preto sa energia sústavy nemení. Túto skutočnosť vyjadrujeme formuláciou - energia izolovanej sústavy sa nemení. Je to formulácia zákona zachovania energie mechanickej sústavy.
Tento zákon možno formulovať aj matematicky. Na tento účel použijeme príklad z pohybu častice v gravitačnom poli Zeme. Gravitačná sila pôsobiaca na časticu koná prácu na úkor potenciálnej energie častice, pričom aj zo skúsenosti vieme, že zväčšuje jej rýchlosť, teda kinetickú energiu častice. Sústavu Zem - častica považujeme za izolovanú, preto jej celková energia sa zachováva. Vzájomnou príťažlivosťou Zeme a častice sa obe telesá začnú k sebe približovať, pravda pohyb Zeme v porovnaní s pohybom častice je zanedbateľný (pozri príklad 2.2.6.3). Preto zákon zachovania energie v tomto prípade formulujeme tak, ako by sa týkal iba častice : úbytok potenciálnej energie častice v gravitačnom poli Zeme sa rovná prírastku kinetickej energie častice. Preto vzťah (2.2.5.9) môžeme zapísať v tvare:
fy dy = - dEp = +dEk,
odkiaľ vyplýva
dEk + dEp = 0 Þ d (Ek + Ep) = 0 Þ
Súčet kinetickej a potenciálnej energie častice sa s časom nemení. To znamená, že ak v časovom okamihu t1 má častica energie Ek1 a Ep1 , a v časovom okamihu t2 energie Ek2 a Ep2 , potom platí rovnosť
Ek1 + Ep1 = Ek2 + Ep2 (2.2.6.2)
Príklad 2.2.6.1
Pomocou zákona zachovania mechanickej energie vypočítajte, akou rýchlosťou dopadne teleso padajúce voľným pádom z výšky h . Hmotnosť telesa je m.
Riešenie
Nech h = y1 - y2 . Vo výške označenej súradnicou y1 nech má teleso nulovú kinetickú energiu, Ek1 = 0, a potenciálnu energiu Ep1 = mgy1 . Voľným pádom teleso padá nadol a v polohe označenej súradnicou y2 má menšiu potenciálnu energiu Ep2 = mgy2 a neznámu kinetickú energiu mv22 /2 . Podľa vzorca (2.2.6.2 platí rovnosť
0 + mgy1 = mv22/2 + mgy2
odkiaľ najprv osamostatníme kinetickú energiu:
mv22/2 = mg(y1 - y2) = mgh ,
a vypočítame rýchlosť v2 = (2gh)1/2
Poznámka
Rovnaký výsledok dostaneme pre rýchlosť vody prichádzajúcej do turbíny po prekonaní výškového rozdielu h . Ak poznáme prierez potrubia, pomocou vypočítanej rýchlosti môžeme zistiť, koľko mechanickej energie za sekundu voda prináša do turbíny.
Príklad 2.2.6.2
Akú rýchlosť v treba udeliť guli smerom nahor po naklonenej rovine s uhlom a = 300 , aby prebehla dráhu s = 5 m ? (Nebudeme uvažovať trenie, ani odpor prostredia.)
Riešenie
Dohodneme sa, že na začiatku má guľa nulovú potenciálnu energiu, Ep1 =0 . Jej začiatočná kinetická energia Ek1 = mv2/2. Pri pohybe nahor po naklonenej rovine postupne nadobúda výšku a stráca rýchlosť. Na konci dráhy s bude mať nulovú kinetickú energiu Ek2 = 0 , pričom jej potenciálna energia bude Ep2 = mgh = mgs sin(30o). Použijeme vzorec (2.2.6.2) , pomocou ktorého získame vzťah
mv2/2 + 0 = 0 + mgs sin(30o) ,
z ktorého vypočítame začiatočnú rýchlosť:
v = (gs)1/2 @ (10 ms-2 . 5 m )1/2 = (50 m2 s-2 )1/2 @ 7 ms-1
Príklad 2.2.6.3
Teleso s hmotnosťou m začne vplyvom gravitačnej sily padať na Zem. Teleso a Zem sa navzájom priťahujú, preto po uplynutí istého časového intervalu obe telesá nadobudnú istú rýchlosť, ktorú meriame vzhľadom na vzťažnú sústavu spojenú s ich ťažiskom. Posúďte, či kinetické energie týchto telies sú po uplynutí časového intervalu Dt rovnaké.
Riešenie
Podľa zákona akcie a reakcie sily, ktorými telesá na seba pôsobia, sú rovnako veľké, preto telesám udelia rovnako veľký impulz I = F Dt . Predpokladáme, že na začiatku boli telesá v pokoji, takže po uplynutí časového intervalu Dt nadobudnú rovnaké hybnosti : Mw = mv , kde M je hmotnosť Zeme a m hmotnosť telesa. Rýchlosť Zeme w v porovnaní s rýchlosťou telesa v je malá, lebo zo zákona zachovania hybnosti vyplýva
Kinetická energia Zeme je
Pomer kinetických energií Zeme a telesa je nepriamo úmerný pomeru ich hmotností:
Preto je kinetická energia Zeme zanedbateľná. (Hmotnosť Zeme M = 5,98 . 1024 kg)
Kontrolné otázky
- Definujte celkovú mechanickú energiu hmotného bodu.
- Aký poznatok platí pre izolovanú sústavu? Uveďte príklady izolovanej sústavy.
- Vyslovte zákon zachovania mechanickej energie.